Tramvaj do Bohnic nepatří, řešením je elektrobus

Domů / Novinky z Městské části Praha 8 / Tramvaj do Bohnic nepatří, řešením je elektrobus

Tramvaj do Bohnic nepatří, řešením je elektrobus

Tramvaj do Bohnic nepatří, řešením je elektrobus

Metropolitní plán přinesl důležitou aktualizaci do letitých diskuzí o možném vedení kolejové dopravy na sídliště Bohnice. Navrhuje vést tramvajovou trať okolo celého sídliště ulicí Čimická, Lodžská a K Pazderkám a ulicí Zhořelecká se smyčkou na Visle (zastávka Sídliště Bohnice).

Vedení městské části Praha 8 takto navrženou trasu odmítá. “Tramvaj by paradoxně výrazně zkomplikovala dopravu do Bohnic,” říká starosta MČ Praha 8 Roman Petrus (ČSSD). “V ulicich Čimická, Lodžská a K Pazderkám by kvůli tramvaji muselo dojít ke zúžení dvou pruhů do jednoho. To je v případě velkého sídliště jako jsou Bohnice nepřípustné. A to ani nemluvím o tom, že by zmizely desítky parkovacích míst v Lodžské,” vysvětluje starosta.

“Je nepřijatelné, že by se kvůli tramvajím musely vykácet desítky stromů ve středovém pásu ulice Lodžská. Tramvajová trať by také přinesla do celého sídliště výrazné zvýšení hluku. Určitou obavu mám i z nevzhledných drátů vysokého napětí,” říká předseda komise pro životní prostředí a lídr kandidátky pro podzimní volby Vít Céza (ČSSD).

Nevhodnost výstavby tramvajové trati do sídliště Bohnice paradoxně dokládá i předložená studie, kterou si nechal udělat zastánce tramvaje do Bohnic místostarosta Petr Vilgus za Zelené, mimo rozpočet odboru dopravy. Vhodnou možností, jak řešit veřejnou dopravu v Bohnicích je podle Víta Cézy  nahrazení naftových autobusů elektrobusy. “V ulici Prosecká jsme si ověřili, že autobusy jde plnohodnotně nahradit elektrobusy s dynamickým dobíjením trolejí. V kopci na ulici Čimická můžeme velmi levně vystavět troleje, které pomohou s dobíjením elektrobusů. V sídlišti Bohnice by pak takové řešení nemělo další nároky na nákladnou infrastrukturu v podobě kolejí,” dodává starosta Petrus.