Studentské prezidentské volby

Domů / Novinky z Městské části Praha 8 / Studentské prezidentské volby

Studentské prezidentské volby

Studentské prezidentské volby

Signál od nejmladší generace

Zástupce starosty Petr Vilgus a zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Vít Céza byli v pondělí 11. prosince 2017 pozváni na debatu se studenty, která se uskutečnila na střední škole Trivis. Ta sídlí v Praze 8 v Hovorčovické ulici a zaměřuje se na oblast bezpečnosti. Setkání se uskutečnilo v předvečer studentských prezidentských voleb.
Studenti s místními politiky mluvili o lokálních tématech Prahy 8 (mj. o bezpečnostní situaci na Palmovce, o čistotě Rokytky a o rekonstrukcích veřejných prostranství), o občanské a politické angažovanosti nejmladší generace i o metodě, jak jednotlivci přistupují k nadcházející volbě hlavy státu.


„Hovořili jsme i o tom, jaká kritéria zvolit při výběru budoucího prezidenta. Jestli je důležitější zmapovaná historie kandidáta a předchozí politická zkušenost, nebo jestli je lepším kandidátem člověk bez minulosti, ale který voliče dosud ničím nezklamal. Polemizovali jsme o vlastnostech nejlepšího kandidáta a shodli jsme se na tom, že by měl být poctivý, pravdomluvný a neměl by účelově ohýbat ústavu a zákony ve svůj prospěch,“ prohlásil zástupce starosty MČ Praha 8 Petr Vilgus.

„Na debatě jsem zmínil angažovanost nejmladší generace – a to jak občanskou, tak politickou. V případě prezidentské volby jsme mluvili o tom, že neúčast u voleb není vhodný postup. Doporučil jsem studentům, aby se určitě voleb účastnili a aby si s čistým svědomím vybrali toho kandidáta, který jim je nejbližší. Žádný kandidát a žádná strana nás nikdy neosloví na 100 %, můžeme si však vybrat toho, s kým máme největší názorový průnik,” konstatoval zastupitel a předseda komise pro životní prostředí Vít Céza.

Ve studentských volbách, které organizuje vzdělávací program Jeden svět, spadající pod o. p. s. Člověk v tísni, mohou hlasovat studenti starší 15 let. První kolo se uskutečnilo 12. a 13. prosince 2017 (do hlasování se zapojilo 43 559 středoš­koláků z 384 škol). U studentů vyhrál Jiří Drahoš), druhé se odehraje 16. a 17. ledna 2018. Jak moc se výsledky studentských voleb přiblížily k výsledku voleb skutečných se dozvíme v polovině ledna 2018.