Praha 8 hostila mezinárodní šachovou elitu, vyhrál Slovák

Domů / Novinky z Městské části Praha 8 / Praha 8 hostila mezinárodní šachovou elitu, vyhrál Slovák

Přes 300 hráčů z 38 zemí. V Praze 8 proběhl dosud největší šachový turnaj.

Mezinárodní turnaj v šachu, sportu tradičně spojeném s naší městskou částí, proběhl v lednu v hotelu Olympik. Již 17. ročník festivalu Open Praha se pořádal pod záštitou starosty Prahy 8 Romana Petruse. Na startu dvou hlavních turnajů se sešlo 343 hráčů z 38 zemí, což je historický rekord.

Nejvíce účastníků bylo pochopitelně z České republiky, ale silné zastoupení vyslalo tradičně šachově silné Rusko – 35 hráčů, dalších 28 hráčů přijelo z Norska, 17 z Indie, po 16 šachistech dorazilo z Polska a Německa. Silné zastoupení mělo i Slovensko a Ukrajina, zúčastnili se také šachisté z Austrálie, Jižní Koreje, Malajsie, Singapuru, USA, Kuvajtu a Palestiny. Čechů startovalo celkem 137.

Slavnostní vyhlášení výsledků turnaje proběhlo v pátek 19. ledna 2018, ocenění vítězům předal v zastoupení starosty Vít Céza. „Šachy jsou hra králů a pro nás je vždy čest, když můžeme podpořit tak prestižní turnaj se silnou mezinárodní účastí. Sám jsem se coby amatérský hráč se zájmem podíval na některé vybrané partie a můžu potvrdit, že se v Praze 8 hrála skutečně nejvyšší liga,” uvedl Vít Céza.

V hlavním turnaji šachového turnaje zvítězil slovenský velmistr Pacher se 7,5 body. K vítězství v turnaji mu stačila rychlá remíza v posledním kole s Chekletsovem, pro něhož je 2. místo velkým úspěchem. O třetí místo se ziskem ziskem 7 bodů rozdělilo 5 hráčů – Pena Gomez (Španělsko), Jurčík (Slovensko), Raahul (Indie), Khamparia (Indie) a Hainke (Německo). Normu mezinárodního mistra splnil teprve 14letý Raahul, který byl zároveň nejlepším hráčem do 16 let.

Nejlepší ženou v turnaji byla Melamed z Německa s 6,5 body. Nejlepším českým hráčem byl velmistr Neuman, který obsadil 11. příčku.